What is the better buy unit rate?
We are asked sometimes to determine which of any two given items is a “better buy”. We find the unit price of each item, then comparing the unit prices, we decide that the item with the smaller unit price is the “better buy”.
What is the better buy activity?
Unit Rates Halloween Activity (Better Buy) This is a fun activity that has students determining the total cost of treats for their big Halloween party. Students will calculate the unit price of 8 Halloween food items to determine the best buy.
What is better buy in math?
Divide the total cost by the number of kilograms. $8.40 ÷ 5 = $1.68. $14.40 ÷ 9 = $1.60. The unit price for the 9-kilogram bag is lower than for the 5-kilogram bag. The 9-kilogram bag is the better buy.

What is the formula for calculating unit price?
How to Calculate Unit Price. The unit price can be found using a simple formula if the quantity and total cost is known. Simply divide the total price by the quantity to find the unit price. Thus, the unit price is equal to the total price divided by the quantity.
How do you find a unit rate?
How to Find Unit Rate? In a unit rate, the denominator is always 1. So, to find unit rate, divide the denominator with the numerator in a way that the denominator becomes 1. For example, if 50km is covered in 5.5 hours, the unit rate will be 50km/5.5 hours = 9.09 km/hour.

What is a unit rate in fraction form?
A unit rate is a rate with 1 in the denominator. If you have a rate, such as price per some number of items, and the quantity in the denominator is not 1, you can calculate unit rate or price per unit by completing the division operation: numerator divided by denominator.
How do you learn ratios?
A ratio is an ordered pair of numbers a and b, written a / b where b does not equal 0….For example, if there is 1 boy and 3 girls you could write the ratio as:
- 1 : 3 (for every one boy there are 3 girls)
- 1 / 4 are boys and 3 / 4 are girls.
- 0.25 are boys (by dividing 1 by 4)
- 25% are boys (0.25 as a percentage)
How do you find the unit price?
We divide the price of certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item. For example, to find the unit price of 12 ounces of soup that costs $2.40, divide $2.40 by 12 ounces, to get unit price of soup as $0.20 per ounce.
How do you teach students to find the better deal?
Then tell the students that they are going to play a game called Find the Better Deal Divide students into predetermined groups. They will play as a group, but every student must show their own work on the worksheet. Tell the students that they will learn how to find the unit rate, and use it to compare prices.
How do you know which price is a better deal?
How do you know which price is a better deal? Many products, especially snack foods and cereal, are sold in different sizes. A great way to teach unit rate is by doing unit cost and price comparisons to find out which size gives you the most bang for your buck!
How can I guide my students towards better prices?
Guide the students towards rates that have to do with prices. Help them make a connection or think about rates in terms of shopping. You can ask the students if they have ever seen the signs in the store that say “Two for a dollar”, or “3 packs for $12.00”, or even “Buy one get one free”?
How do you write prices in a math lesson plan?
Depending on the level of the students’ math skills, you may want to round prices to numbers that divide more evenly. Otherwise, record the price of each item you buy (without coupons or tax). You can also look up the prices online, but make sure you have a price and the number of ounces for each package.